Nesnelerin İnterneti Neden Yükseliyor?

Nesnelerin İnterneti (Nİ, İnternet of Things), internetin gelişimindeki üçüncü dalga olarak ortaya çıkıyor. 1990’ların internet dalgası 1 milyar kullanıcıyı bağlamış ve 2000’lerin mobil dalgası bu rakama 2 milyar daha eklemişti. Şimdi ise yeni bir dalga var ve Nesnelerin İnterneti, 2020 itibarıyla bağlanacak kişi sayısını 28 milyara çıkaracak.

Cihazları birbirine bağlamak için gereken sensör  maliyetlerindeki, işlemci gücündeki çığır açıcı gelişmeler aynı anda her yerde olabilen bağlantıları daha şimdiden mümkün kılıyor. Saatler ve termostatlar (Nest) gibi akıllı ürünler halen büyük ilgi çekiyor. 

Goldman Sachs’ın raporuna göre, Nesnelerin İnterneti’nin yükselişini şu faktörler destekliyor:

  1. Ucuz sensörler: Geçtiğimiz 10 yılda sensör fiyatları 1.30 dolardan 60 sente düştü.
  2. Ucuz genişbant: Genişbandın maliyeti de son 10 yılda 40 kat azaldı.
  3. Ucuz işlemci: İşlemci maliyetleri geçtiğimiz 10 yılda 60 kat azalarak sadece daha fazla cihazı birbirine bağlamakla kalmadı, bunları akıllı hale getirerek, aldıkları ya da gönderdikleri verileri nasıl kullanacaklarını bilir hale getirdi.
  4. Akıllı telefonlar: Akıllı telefonlar halen, bağlantılı evler, bağlantılı araba ya da sağlık ve giderek daha çok giyilen spor giysilerine erişimde uzaktan kontrol aracı olarak hizmet eden Şİ’ye açılan kişisel kapılar haline geliyor..     Aynı anda her yerde bağlantılılık kapsamı: Wi-Fi kapsamayla artık her yerde olunabilmesini sağlayan kablosuz bağlanabilirlik mümkün ve  Wi-Fi, lisanssız yazılım kullandığı için herhangi bir taşıyıcıyla ilgili aylı ücretler gerektirmediğinden, çok düşük bir maliyetle edinilebiliyor.
  5. Big data:  Nesnelerin interneti, tanımı itibarıyla devasa miktarlarda yapılandırılmamış veri üreteceğinden, big data çözümlemelerinin varlığı kilit bir rol taşıyor.
  6. IPv6 – Birçok ağ ekipmanı artık IPv6’yı destekliyor. IPv4’ün yerini almayı hedefleyen en yeni İnternet Protokolü (IP). IPv4, 4.3 milyar adresi tercüme eden 32-bit adresleri desteklemektedir. Tüm dünyadaki bağlantılı cihazların neredeyse tamamı tarafından tüketilmiş bir rakam. Buna karşılık IPv6;, 128-bit adresleri,  yaklaşık 3.4 x 1038 adresi – akla gelebilecek her tür Şİ cihazlarını fazla fazla idare edebilecek, neredeyse  inanılmaz bir rakam anlamına geliyor.